Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10948594



*

nr 1094 8594


Skulptur

Ägg, keramik, signerad, höjd: 18 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 mars 2017
kl 18:11:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/2 17:12:47 1      100 kr
2/3 15:07:07 2      300 kr
5/3 17:00:50 3      250 kr
5/3 17:00:50 2      300 kr (Budbetjänt)
5/3 17:59:30 4      800 kr
6/3 16:33:27 2      400 kr
6/3 16:33:27 4      450 kr (Budbetjänt)
6/3 18:04:36 5      600 kr
6/3 18:04:36 4      700 kr (Budbetjänt)
6/3 18:05:06 5      1.000 kr
6/3 18:06:59 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Ägget
Ägget lanserades 1958 och formgavs av Arne Jacobsen för lobbyn på SAS Royal Hotel i Köpenhamn. Till Ägget finns en fotpall. Fanns även som soffa på hotellet. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur ägg
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:10
  • 7215 Skulptur
    Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:47
  • 7040 Skulptur/sparb..
    Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:56




Ladda ner broschyr